Bolesti zad při sezení nelze odstranit. Pomůže jen práce ve stoje

Plných 80 % lidí trpí bolestmi zad. Příčinou bývá práce v sedě a nedostatek pohybu. Špatnou zprávou pro tyto lidi je, že bolesti zad při sezení nelze trvale odstranit. Dobrou zprávou však je, že pracovat dnes lze i ve stoje, a přitom se aktivně hýbat – a to i v běžné kanceláři.

Bolesti zad, píchaní v kříži, ztuhlý krk nebo bolavé klouby dnes trápí drtivou většinu dospělé populace. Není divu, když většina lidí dnes pracuje hlavně v sedě, v kanceláři či jinde u stolu s počítačem. Bolesti zad při sezení jsou přitom jen prvním z řady negativních jevů: brzy se přidruží bolesti hlavy, potíže s dýcháním, hemoroidy, špatný zrak, nevýkonnost v důsledku špatné nálady a celá řada dalších komplikací. A jelikož je sezení polohou pro člověka paradoxně nepřirozenou, neexistuje ani opravdu stoprocentně nezávadný způsob posedu, ani pro naše zdraví zcela nezávadná židle, křeslo či sedátko. Bolesti zad při sezení jednoduše nezmizí díky domněle zázračné zdravotní židli – je nutno hledat způsob, jak při práci nesedět, ale stát a hýbat se. Naštěstí již i na českém trhu existují výškově nastavitelné stoly, které práci ve stoje umožňují.
 

Pracujte ve stoje – ulevíte zádům, posílíte svaly a zhubnete

Uživatelé, kteří chtějí místo ničení vlastního zdraví raději posílit zádové svaly, podpořit správné držení těla, a ještě pálit kalorie, se dříve či později musejí sezení u počítače vzdát. Bolesti zad a sezení jsou totiž spojité nádoby. Naproti tomu výškově nastavitelné stoly jsou optimálním způsobem, jak i při práci stát, posilovat záda a zlepšovat krevní oběh. Ani hemoroidy či bronchitida, tyto typické neduhy vzniklé dlouhodobým sezením při práci, nebudou mít šanci. Trend zdravé práce s výškově nastavitelnými stoly dokonce postupně proniká i do oblastí, které byly dosud vždy spojovány výhradně s prací vsedě: pořádají se hromadné „stand-up“ konference, zasedání či jednání managementu.  Zbavte se tedy jednou provždy bolesti zad při sezení tím nejjednodušším a nejpřirozenějším způsobem: neseďte a neničte si zdraví, raději pracujte ve stoje