Na stojáka

RespektProfesionální poradce Robert Vlach (34) dělal donedávna to, co tolik jiných lidí: pořád seděl. Nejvíc v práci za psacím stolem, až deset hodin denně. Výsledkem byla bolest zad a celková únava. Když už byly bolesti tak vytrvalé, že s nimi nepohnulo ani občasné cvičeni a sport, začal hledat změnu. "Zkoušel jsem všechno možné, normální židle, speciální židle, sedací balon, klekačku, židle za tisíce a zpět normální židle," vzpomíná Robert Vlach. Nakonec před třemi lety objevil na počítači kancelářské stoly, u kterých se stojí, a skončil u toho, co nazývá kombinovaným pracovištěm. A bolesti jsou pryč. "Pomáhá mi to udržet se v kondici a také se dokážu lépe koncentrovat," pochvaluje si stání u práce.

 

Cvičení k ničemu

Ve studii uveřejněné v britském odborném časopisu Diabetologia, opírající se o rozsáhlé průzkumy zahrnující téměř osm set tisíc respondentů, dospěli autoři k závěru, že lidé prosedí padesát až sedmdesát procent času. "Můžeme si namlouvat, že právě nám problémy nehrozí, protože my přece půl hodiny denně cvičíme. Ale jestli pak na celý den zasedneme ke stolu, jsme pořád v ohroženi," říká vedoucí studie doktorka Emma Wilmotová. Už po hodině sedu totiž prudce - o devadesát procent - klesá produkce enzymů, které spaluji tuk, zpomaluje se zpracováni glukózy a snižuje se hladina dobrého cholesterolu v krvi. Všechny tyhle faktory pak přispívají ke vzniku srdečních chorob nebo cukrovky.

 

Se stoupajícím počtem blikajících obrazovek všeho druhu roste i počet prosezených hodin. Nejenže většina našich babiček stála déle, ale též intelektuálové jako Leonardo da Vinci, Winston Churchill nebo prezident Masaryk si prý pochvalovali práci vestoje. "Tělo je stavěné na pohyb a dnes se lidi nehýbají. Naopak, sedí osm i deset hodin a tělo na to reaguje. Nejen pohybová soustava, ale například i prokrvení vnitřních orgánů," říká fyzioterapeutka Iva Vaníčková.

 

Sezení je passé, do českých kanceláří proniká umění stát.

Martin Kříž ještě před čtyřmi lety pracoval jako informatik a potýkal se s podobnými těžkostmi jako Robert Vlach. "Pracoval jsem opravdu hardcorovým způsobem - čtrnáct až šestnáct hodin denně za počítačem. Měl jsem permanentně problémy se zády i soustředěním, a tak jsem začal hledat. Ve světě už kolem roku 2008 začal trend práce vestoje, u nás se o tom vůbec nevědělo. Tak jsem se toho chytil," popisuje informatik, jak se z něho stal majitel firmy, jež vyrábí stoly k práci vestoje.

 

Zdroj: Eva Mošpanová, Respekt č. 50/2012 - kráceno, celý článek: http://respekt.ihned.cz/c1-58927150-na-stojaka