Sezení nás zabíjí

MargitJak sezení ovlivňuje zdraví

Nadměrné sezení škodí i těm, kteří pravidelně cvičí. Je spojováno s nadváhou, osteoporózou i srdečně cévními nemocemi. Dlouhodobé sezení omezuje svalovou činnost, která je nezbytná pro podporu pohybu lymfy a tím i odstraňování škodlivých látek z těla.

 

Doporučení pro jednotlivce

  • Zkuste přehodnotit všechny své sedící aktivity. Několik dnů zapisujte, jak dlouho a proč sedíte, a následně promyslete a naplánujte, které z těchto činností by bylo možné dělat i vestoje.

  • Nastavte si na budíku nebo počítači službu, která vás každých 20 až 30 minut upozorní na potřebu dvouminutové přestávky. Minimem je hodinový interval, po kterém by však vždy měla následovat až desetiminutová přestávka.

  • Naučte se aktivnějšímu sezení, při kterém se automaticky zapojují svaly celého těla. Na židli si můžete pořídit balanční polštář, který slouží k nacvičování rovnováhy a podporuje správné držení těla. Vedle židle můžete mít v kanceláři i míč na občasné sezení.

 

Doporučení pro firmy

  • Ze zdravotního hlediska je vhodný pracovní stůl nejdůležitějším vybavením kanceláře. Protože zdraví pracovníka zásadně rozhoduje o jeho kondici, koncentraci i chuti pracovat, je možná i mnohem důležitější než nejnovější počítač nebo program. Co to je zdravý stůl? Zdravý pracovní stůl je ten, který umožňuje práci také vestoje. Na trhu jsou dostupné nejrůznější vysoké stoly, které je však třeba kombinovat s běžným psacím (počítačovým) stolem, protože nonstop práce vestoje také není ideální. Nejlepším řešením jsou proto tzv. výškově nastavitelné stoly pro práci vestoje i vsedě, které u nás nabízí např. značka sit2stand. Tato značka dokonce prodává stoly pro konference a porady vestoje.

  • Přeorganizujte kanceláře tak, že budete nuceni v průběhu běžné práce chodit, například uložte telefon anebo často používané knihy a šanony na vedlejší stůl nebo do jiné místnosti.

  • Nahraďte vysedávací schůzky a porady mítinky vestoje nebo schůzkami za chůze, úplně nejlépe venku. Výhodu schůzek venku skvěle vyjadřuje anglické „getting out of the box (office) makes it easier to think outside of the box“ (dostat se z boxu – kanceláře usnadňuje myslet mimo box – jinak). Měnící se prostředí na procházce přináší kromě potřebného pohybu i novou perspektivu a inspiraci.

 

Zdroj: Margit Slimáková, Margit.cz - kráceno, celý článek: www.margit.cz/sezeni-zabiji/